Протягом 6 лютого 2023 року Туреччину й Сирію сколихнули три потужні землетруси. Епіцентр найсильнішого, магнітудою 7,8 бали, зафіксували за 37 км від турецького міста Газіантеп. Загалом у цьому регіоні було багато землетрусів , тому що країни розташовані в сейсмічно активній зоні зіткнення літосферних плит – Євразійської, Африканської та Аравійської – на Анатолійській плиті. Анатолійська плита – це континентальна тектонічна плита, яка відокремлена від Євразійської та Аравійської плит Північноанатолійським і Східноанатолійським розломами. Найбільш потужні землетруси відбувалися вздовж північного розлому. Натомість, руйнівний турецько-сирійський землетрус 2023 року стався вздовж активного Східноанатолійського розлому на ссуві, де Аравійська плита горизонтально ковзає повз Анатолійську. Система Анатолійських розломів є, ймовірно, найактивнішою у світі. Дослідження показують, що Анатолійська плита рухається проти годинникової стрілки, оскільки її штовхає на захід Аравійська плита, а Євразійська плита перешкоджає будь-якому рухові на північ. Сейсмічна небезпека в Туреччині найвища вздовж меж плит, але існує значний ризик руйнівних землетрусів майже в будь-якій точці країни.
Блог учителя географії Світлани Шумейко. Він для тих, хто любить свою землю, свою професію,школу, дітей, хто захоплюється подорожами.
Страницы
- Головна сторінка
- Нормативні документи
- Методичний кейс
- Підручники в on-line
- Плани характеристик
- Навчальне відео
- Готуємось до підсумкового уроку
- Готуємось до олімпіади
- Географічні пазли
- ЕЛЕКТРОННІ КАРТИ ТА СЕРВІСИ ДЛЯ СТВОРЕННЯ КАРТ
- Природні чудеса України
- Географічні прилади
- Таємниці географічних назв
- Географічні рекорди та таємниці
- У хвилини відпочинку
- Коли ми вдома
- Практичні роботи
- Інтерактивні карти
- Навчальне відео для 8 класу
- Цікаве про Україну
- З усього світу
- Роботи моїх учнів
неділя, 12 лютого 2023 р.
ПОТУЖНІ ЗЕМЛЕТРУСИ: тектонічні причини і наслідки (Туреччина, Сирія)
Унаслідок струсів земної кори 6 лютого 2023 року Аравійська плита змістилася приблизно на 3 м з північного сходу на південний захід відносно Анатолійської плити, утворивши розлом між тектонічними плитами завдовжки 150 км. Площина розлому дуже нахилена, а горизонтальне зміщення відбувалося з обох його боків. Тобто дві тектонічні плити рухалися одна відносно одної.
Джерело: wikipedia.
Підписатися на:
Дописати коментарі (Atom)
Немає коментарів:
Дописати коментар