четвер, 27 лютого 2025 р.

Цікавий світ корисних копалин

 ЛІ-ТІЙ!... Хто сьогодні не чув слово «літій»? Хто не знає, що це хімічний елемент – лужний метал, який завдяки своїм властивостям – високим температурам плавлення і кипіння, найнижчій серед металів густині при кімнатній температурі та ін., – затребуваний у багатьох галузях: металургії, скляній, керамічній, електротехнічній промисловості, оптиці і оптоелектроніці, ракетній техніці, у лазерах, медицині.

Літій та його сполуки необхідні для виробництва акумуляторів і сухих батарей, кондиціонерів та холодильних установок, спеціальних мастил, особливих сортів скла і кераміки, надлегких сплавів, рятівного спорядження. Це високотемпературний теплоносій, а його сполука – дейтерид літію (6Li2H ), - єдине джерело енергії у водневій (термоядерній) бомбі. А також він є у складі деяких органів і м’язів нашого організму, а карбонат літію є антидепресантом. Ну і ще багато чого…
Як бачите, потреба у літії та, здебільшого, його сполуках у промисловості велика. А звідки ж він береться нам? Цікавий факт, до 90% світових запасів цього металу зосереджені у високомінералізованих літієносних водах, які можуть міститись, наприклад, у місцях з висохлими соляними і содовими озерами, розсолах підземних чи деяких пересихаючих водойм, у місцях з активним вулканізмом. Саме такий тип родовищ розробляють такі «літієві монстри», як Чилі, Аргентина, Болівія, Китай (частково).
Інше джерело - «тверде», тобто мінерали. Вони формують два типи родовищ: літієві пегматити, комплексні рідкіснометалеві пегматити. З майже 30 мінералів, що містять літій, лише 6 мають практичне значення, з них головними промисловими є сподумен, петаліт і лепідоліт, за ними у шерензі - амблігоніт, цинвальдит та евкриптит.
От їх ми б і хотіли вам коротко представити.
СПОДУМЕН – LiAl[Si2O6] – найголовніший “власник» літію (5,8-7,6% Li2O) у промисловій трійці. На нього припадає до 80% видобутку з пегматитових родовищ, де його призматичні кристали можуть досягати значних розмірів. Цей промисловий мінерал може подарувати й естетичну насолоду, адже деякі його відміни – коштовні у буквальному сенсі.
ПЕТАЛІТ - LiA[lSi4O10] – другий за списком, з вмістом корисного компоненту 3,4 – 4,1% Li2O, сусід сподумену у гранітних пегматитах та у «нерудному» застосуванні.
ЛЕПІДОЛІТ - K(Li, Al)2[(Si, Al)4O10] (F, OH)2 – «лускатий камінь», «слюда літієва», мінерал з шаруватою будовою та привабливим забарвленням, за вмістом літію не відстає від петаліту (3,2 – 4,4% Li2O). З 1989 р. не вважається окремим мінералом, визначений як проміжний член ряду полілітіоніт – трилітіоніт. Тому при пошуках інформації може виникнути плутанина.
АМБЛІГОНІТ - LiAl(PO4)F – нехай не такий розповсюджений по родовищах, як сподумен, проте дуже багатий на літій (6 – 9,1 % Li2O), є складовою літієвих руд і водночас колекційним мінералом. Зрештою, як і решта описаних вище його «колег».
ЕВКРИПТИТ - LiA[lSiO4] – букавально прив’язаний до сподумену, оскільки виникає в результаті його змінення як вторинний мінерал. Масово його небагато, проте вміст літію величенький (7-10 % Li2O)! Тому ніякого ігнору – у переробку!
ЦИНВАЛЬДИТ - KFe2 2+Al(Al2Si2O10)(OH)2 — KLi2Al (Si4O10)(F, OH)2 – теж складно з назвою… Тепер це ряд слюд з вмістом Li (2,9-4,5% Li2O), склад яких змінюється від одного кінцевого члена до іншого.
Ось така компанія літієвих «багатіїв». Кожен з них має свою історію, то ж будуть ще оповідки)

Немає коментарів:

Дописати коментар